فضانوردان ناسا امشب با کپسول اسپیس‌ایکس به زمین بازمی‌گردند

ورود کپسول دراگون اسپیس‌ایکس

با مساعد بودن شرایط جوی، کپسول دراگون اسپیس‌ایکس امشب عملیات بازگشت را آغاز می‌کند و پس از جدا شدن از ایستگاه فضایی بین‌المللی، فردا فضانوردان ناسا را به زمین خواهد رساند.

در حالی که نخستین برنامه‌ریزی پرتاب فضاپیمای سرنشین‌دار اسپیس‌ایکس به دلیل آب‌وهوا به تلاش دوم موکول شد، اما حالا و در بازگشت کپسول دراگون، ظاهرا آب‌وهوا یاری می‌کند تا فضانوردان ناسا سفر خود را طبق برنامه‌ریزی از ایستگاه فضایی بین‌المللی آغاز می‌کنند.

تیم‌هایی از ناسا و اسپیس‌ایکس آماده می‌شوند تا فضانوردان ناسا، باب بنکن (Bob Behnken) و داگلاس هرلی (Douglas Hurley) فردا به سلامت به زمین بازگردند. در هفته‌ی گذشته ناسا از بازگشت این فضانوردان در ۲ آگوست (۱۲ مرداد) خبر داده بود. به همین دلیل شرایط آب‌وهوایی برای فرود به دقت توسط تیم‌های گوناگون رصد می‌شود. ساعاتی پیش، اسکادران آب‌وهوایی شماره ۴۵ نیروی هوایی آمریکا گزارش جوی خود را اعلام کرد که حاکی از وضعیت مناسب برای بازگشت کپسول اسپیس‌ایکس به زمین است.

طبق این گزارش شرایط آب‌وهوایی در چندین نقطه‌ی تعیین شده برای فرود کپسول سرنشین‌دار «تلاش» دراگون اسپیس‌ایکس در آب وضعیت مناسبی را نشان می‌دهد تا فضانوردان بتوانند روز یکشنبه توسط تیم بازیابی به ساحل فلوریدا برسند. مناطق درنظر گرفته شده برای فرود در آب دراگون شامل سواحل پنساکولا، تمپا، تالاهاسی، پاناما سیتی، کیپ کارناوال، دیتونا و جکسون‌ویل می‌شود.

پارامترهای گوناگونی مانند آب‌وهوا و کم‌ترین زمان رسیدن باید برای فرود بهینه درنظر گرفته شود که تیم کنترل، این پارامترها را بر اساس مکانیک مداری و موقعیت‌های فرود می‌سنجد. بدین ترتیب ناسا و اسپیس‌ایکس تقریبا ۶ ساعت پیش از جدایش کپسول دراگون از ایستگاه بین‌المللی برای انتخاب یکی از چند نقطه‌ی درنظر گرفته شده برای فرود تصمیم‌گیری می‌کنند.

کپسول دراگون در هنگام جدایش از ایستگاه نزدیک به ۱۲.۵ تن وزن خواهد داشت و سرعت مداری آن تا ۲۸ هزار کیلومتر بر ساعت نیز خواهد رسید. این فضاپیما در هنگام ورود به جو دمایی حدود ۱۹۰۰ درجه‌ی سلسیوس را تجربه می‌کند که موجب قطع ارتباط با زمین می‌شود و انتظار می‌رود حدود ۶ دقیقه به طول بیانجامد.

طبق برنامه‌ریزی عملیات جدایش برای شنبه ساعت ۱۹:۳۴ منطقه‌ی زمانی شرقی (یکشنبه ساعت ۴:۰۴ صبح به وقت ایران) برنامه‌ریزی شده است و به این ترتیب فرود در آب، یکشنبه ساعت ۱۴:۴۲ منطقه‌ی زمانی شرقی (۲۳:۱۲ به وقت ایران) انجام خواهد شد.

این نخستین بازگشت یک فضاپیمای سرنشین‌دار خصوصی از ایستگاه فضایی بین‌المللی است و بدین ترتیب مأموریت دمو-۲ اسپیس‌ایکس و ناسا پس از دو ماه به پایان خواهد رسید.

جدول زمانی تعیین شده (طبق منطقه‌ی زمانی شرقی) برای بازگشت بدین صورت است:

شنبه ۱ آگوست (۱۱ مرداد)

  • ۹:۱۵ (۱۷:۴۵ تهران) مراسم پایانی حضور کپسول دمو-۲ دراگون اسپیس‌ایکس در ایستگاه فضایی بین‌المللی
  • ۱۹:۳۴ (۴:۰۴ یکشنبه تهران) آغاز جدایش از ایستگاه فضایی بین‌المللی

یکشنبه ۲ آگوست (۱۲ مرداد)

  • ۱۴:۴۲ (۲۳:۱۲ تهران) فرود در آب
  • ۱۷:۰۰ (۱:۳۰ تهران) کنفرانس خبری پس از بازگشت دراگون که با حضور جیم برایدنستاین مدیر ناسا، استیو استیچ مدیر برنامه‌ی تجاری سرنشین‌دار ناسا، نماینده‌ی ایستگاه فضایی بین‌المللی، گوین شاتوِل مدیر عملیات اسپیس‌ایکس و نماینده‌ای از اداره‌ی فضانوردان ناسا انجام خواهد شد.

سه‌شنبه ۴ آگوست (۱۴ مرداد)

  • ۱۶:۳۰ (۱:۳۰ چهارشنبه تهران) کنفرانس خبری در مرکز فضایی جانسون با حضور فضانوردان باب بنکن و داگ هارلی

گفتنی است فضاپیمای کرو دراگون حامل فضانوردان بنکن و هارلی ۳۰ می امسال (۱۰ خرداد) از مرکز فضایی کندی در فلوریدا پرتاب شد و روز بعد به ایستگاه فضایی بین‌المللی رسید. این پرواز همان‌طور که نام آن «دمو-۲» نشان می‌دهد، یک پرواز آزمایشی بود که به ناسا کمک می‌کند تا سیستم‌های حمل‌ونقل سرنشین‌دار اسپیس‌ایکس را برای پروازهای پیوسته به ایستگاه فضایی بین‌المللی مورد بررسی قرار دهد.

اسپیس‌ایکس در حال آماده‌سازی تجهیزات لازم برای نخستین مأموریت رفت‌وبرگشت غیر آزمایشی به ایستگاه فضایی بین‌المللی است که در صورت دریافت تأییدیه‌ی ناسا انجام خواهد شد.

کاور: ورود کپسول دراگون به جو، عکس از SpaceX

منبع : دیجی مگ

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی حقوق برای وبسایت جورمگ محفوظ است.