بهترین روش های درمان جوش صورت

بسیاری از افراد وقتی دچار جوش های صورت یا آکنه می شوند، آنها را به حال خود رها می کنند، در حالی که شما باید به محض مشاهده آکنه بر روی پوست خود درمان های آکنه را شروع کنید. بنابراین، مهم است که وقتی متوجه اولین علائم شدید، به متخصص پوست مراجعه کنید. برای آگاهی بیشتر ادامه مطلب را بخوانید!

How to get rid of acne, according to a dermatologist - CNET

خوشبختانه، امروزه درمان های موثر زیادی داریم که هرکدام تاثیر بسزایی در درمان این بیماری پوستی دارند. بیماری ای که بیش از %25 از مشکلات پوستی افراد را به خود اختصاص می دهد!

عوامل مختلفی وجود دارند که می توانند باعث این بیماری پوستی شوند و هرکدام از روش های درمانی بعضی از این عوامل را کنترل می کنند. پس برای انتخاب روش درمان پیش از هر چیز لازم است که بدانید این بیماری چگونه شکل می گیرد و عوامل مختلف آن را بشناسید.

البته پیش از هر چیز بهترین کار مراجعه به یک متخصص پوست است.

در هر صورت در این مقاله، ما به طور خلاصه به بررسی این بیماری پوستی می پردازیم. همچنین، برخی از روش های احتمالی را برای مبارزه با آن به شما می گوییم. این روش ها را در نظر داشته باشید تا از پزشک خود در مورد آنها سؤال کنید.


آکنه چیست و چرا ایجاد می شود؟

خب، از آنجایی که این بیماری بسیار شایع است، احتمالا شما هم اکنون یا در گذشته درگیر آن بوده اید. به طور خلاصه بگویم که آکنه یک مشکل پوستی است که در اصل در فولیکول های (follicle) مو ایجاد می شود. فولیکول های مو بخشی از پوستی هستند که موهای بدن شما در آنها رشد می کنند. با این بیماری، چربی ها و سلول های مرده این فولیکول ها را مسدود می کنند. در نتیجه ، جوش های سرسیاه و جوش ها شکل می گیرند. در حقیقت، اینها علائم اصلی این اختلال پوستی هستند.

همه این علائم آکنه می توانند در نقاط مختلف بدن ظاهر شوند. با این حال، شایع ترین مناطق عبارتند از: صورت، پشت، قفسه سینه و شانه ها

There are lots of different acne treatments because acne has lots of different causes.

همانطور که قبلاً نیز اشاره کردیم، عوامل زیادی وجود دارد که باعث ایجاد آکنه می شود. به همین دلیل ما تنها به چهار عامل اصلی این بیماری اشاره می کنیم که عبارتند از:

 • تولید بیش از حد چربی
 • برخی از عفونت های باکتریایی ، مانند Propionibacterium acnes
 • انسداد فولیکول های مو از چربی و سلول های مرده پوست.
 • فعالیت هورمونی بالا به ویژه آندروژن ها.

علاوه بر اینها، عوامل دیگری نیز وجود دارند که می توانند باعث این بیماری شوند یا وضعیت را بدتر کنند. برای مثال استرس و اضطراب یکی از عواملی است که باعث وخامت اوضاع می شود. همچنین، مطالعات نشان میدهد كه برخی از داروها و رژیم غذایی نیز می توانند در بدتر شدن بیماری نقش داشته باشند.


چه موقع و چگونه می توان از درمان های آکنه استفاده کرد؟

به محض مشاهده علائم باید از روش های درمانی استفاده کنید. بنابراین، وقتی متوجه جوش یا زخم شدید، بهتر است به متخصص پوست مراجعه کنید. آنها به شما خواهند گفت قبل از وخیم شدن شرایط در خانه از چه مواردی استفاده کنید.

همچنین به خاطر داشته باشید که هر نوع آکنه به درمان های خاص خود نیاز دارد. بنابراین ، داشتن یک تشخیص حرفه ای ضروری است. شما حتی ممکن است به آزمایش های اضافی نیاز پیدا کنید تا منشاء دقیق آن را بفهمید.

درمان های عمومی آکنه با هدف کاهش التهاب و جلوگیری از رشد باکتری ها انجام می شود. بنابراین، شما باید درمان را در کل منطقه آسیب دیده اعمال کنید، نه فقط روی جوش ها.

در ادامه، ما به شما برخی از متداول ترین درمان های آکنه را معرفی می کنیم.


متداول ترین درمان های آکنه

همانطور که می دانید بسته به نوع عامل ایجاد کننده، انواع مختلفی از درمانها برای آکنه وجود دارد که ما میتوانیم آنها را بر اساس این دسته ها طبقه بندی کنیم:

 • مبارزه با عفونت های باکتریایی
 • کاهش تولید چربی
 • کاهش استحکام سلولهای اپیتلیال داکتال( ductal epithelial cells )
Tretinoin is just one of the many different acne treatments.

درمان آکنه با هدف کاهش تجمع سلولهای پوستی

در میان رایج ترین درمان های آکنه با این هدف، در اینجا سه مورد برتر ذکر شده است:

 • Tretinoin : این یک داروی رتینوئید است که به باز کردن مجرای فولیکول کمک می کند. همچنین برای جلوگیری از شکل گیری جوش ها خاصیت ضد التهابی و پیشگیری کننده دارد.
 • اسید سالیسیلیک : به طور کلی ، اسید سالیسیلیک نسبت به Tretinoin تاثیر کمتری دارد. با این حال، دارای خاصیت ضد التهابی است.
 • Adapalene یا Tazarotene: اینها روشهای درمانی جدیدی هستند که بسیار شبیه Tretinoin عمل می کنند.

داروهایی برای مبارزه با عفونتهای باکتریایی

باکتری های Propionibacterium acnes نسبت به تعداد زیادی از آنتی بیوتیک ها حساس هستند که برخی از رایج ترین آنها عبارتند از:

 • بنزوئیل پراکسید(Benzoyl peroxide)، به ویژه با اریترومایسین.
 • کلیندامایسین (Clindamycin)
 • آنتی بیوتیک های سیستمیک مانند داکسی سایکلین، مینوسیکلین یا کوتریموکسازول است.

به طور کلی امروزه راه های درمانی بسیاری برای این بیماری وجود دارد. توصیه می کنیم برای پیدا کردن بهترین راه درمان، با متخصص پوست خود صحبت کنید.

بیشتر بخوانید: میوه هایی برای مبارزه با پوست خشک و ترک خورده

منبع: StepToHealth

قبلی «
بعدی »

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

تمامی حقوق برای وبسایت جورمگ محفوظ است.